Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. przywrócenia linii 90 i 95, a także przywrócenia umowy społecznej

Numer: 3169
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/10/01

Szanowny Panie Prezydencie,
w trybie interpelacji zwracam się o przywrócenie połączeń autobusowych na trasie 90 i 95. Decyzja o ich zawieszeniu, będąca próbą likwidacji, jest niezrozumiała i skandaliczna.
Przypomnę, że utworzenie tych linii były elementem umowy społecznej z mieszkańcami protestującymi przy okazji podwyżek w SPP na rzecz dofinansowania i rozwoju komunikacji publicznej. Obiecano utworzenie i utrzymanie tych linii jako alternatywę dla poruszania się autem po mieście. Dziś tę umowę się zrywa, bez dialogu społecznego, bez konsultacji. Jest to oszukiwanie mieszkańców własnego miasta.
Linie te są potrzebne, bo komunikują centrum i choć w części niwelują białe plamy w komunikacji publicznej w centrum Szczecina. Korzystali z nich i będą korzystać ludzie starsi, a także uczniowie szkół położonych w centrum, m. in. liceum nr XIII i podstawówek. Przy zapewnieniu punktualności i regularności kursów oraz promocji i informacji, udałoby się również przekonać do korzystania ludzi aktywnych zawodowo, pracujących i mieszkających w centrum.
Proszę o rewizję decyzji, przywrócenie linii, wraz zapewnieniem punktualności. Być może potrzebne są korekty w trasie lub wyznaczenie specjalnych dróg prowadzących przez obszary remontowane. Proszę o podjęcie tych działań i niedoprowadzanie do wykluczenia komunikacyjnego całych obszarów centrum.
Komunikacja publiczna, od dawna, a na pewno od czasu wprowadzenia darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży (co jest b. dobrym rozwiązaniem) przestała być rentowna w pojęciu finansowym. To nie jest zresztą jej zadanie, jej funkcją jest służyć miastu poprzez redukcję ruchu samochodowego, poprawę jakości powietrza, zapewnienia równomiernego topograficznie dostępu do transportu. Dlatego proszę o niepodawanie w odpowiedzi argumentów o braku rentowności, będącej efektem np. małej frekwencji (przejściowej, były wakacje). Ten argument jest bezprzedmiotowy. Alternatywa w postaci transportu publicznego musi istnieć i być rozwijana oraz promowana, nie ma innej przyszłości dla nowoczesnego miasta. Nie jest nią na pewno skazywanie mieszkańców centrum na poruszanie się samochodami osobowymi.Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/10/01, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/10/01 12:45:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/10/01 12:45:52 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2021/10/01 12:44:43 nowa pozycja