Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. grobów ziemny na cmentarzu przy ulicy Bronowickiej

Numer: 2791
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/06/22

Szanowny Panie Prezydencie,

Będąc na cmentarzu przy ulicy Bronowickiej zauważyłam że cześć mogił na tym cmentarzu nie wygląda w należyty sposób. Są to większości mogiły osób samotnych za których pochówek odpowiada MOPR.

Każdy z nas zasługuje na godny pochówek i mogiłę. Nie każdy niestety ma rodzinę która może o to zadbać, nie każdą rodzinę też stać na drogi pomnik. Czasami rodzina jest daleko, albo zwyczajnie nie jest w stanie zadbać o mogiłę. Uważam, że tutaj miasto powinno pomóc tak ażeby każda mogiła wyglądała godnie. Niepotrzebne są drogie pomniki, wystarczy pielęgnowany trawnik.

Przepisy nie określają jak mają wyglądać mogiły. Określają jedynie dopuszczone formy pochówku np: groby urnowe, mogiły ziemne, ich wymiary i odległości od siebie.

Wygląd grobów regulują gminy same w mpzp lub za pomocą uchwał. Prawda jest taka że w całej Polsce mogiły osób samotnych wyglądają tak jak na załączonych zdjęciach, a przecież można na wzór brytyjski, czy też niemiecki po dwóch latach od pochówku mogiły zniwelować, obsadzić trawą i o nie dbać kosząc i dosiewając trawę tam gdzie jest to potrzebne. Będzie to wyglądało o wiele bardziej estetycznie niż to co mamy tam teraz.

W związku z powyższym zwracam się z propozycją utworzenia wzorcowej kwatery gdzie mogiły, które nie zostaną zabudowane pomnikami byłyby niwelowane (np. po 2 latach od pochówku) i obsadzone trawą, która następnie byłaby utrzymywana przez odpowiednie służby. Szczecin może być pierwszym miastem w Polsce, które w należyty sposób zacznie dbać o groby samotnych osób. W przypadku mogił osób które posiadają rodziny, ale które z różnych powodów chowane są przez MOPR przed umieszczeniem w kwaterze o której mowa, byłaby potrzebna pisemna zgoda rodziny.

Poniżej przedstawiam zdjęcia z cmentarza który sam w sobie jest pięknym i zadbanym miejscem, niestety mogiły mocno kontrastują z resztą terenu.Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Załączniki:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/06/22, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2021/06/22 14:19:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2021/06/22 14:19:53 modyfikacja wartości
Marzena Arciszewska 2021/06/22 14:17:12 nowa pozycja